Statystyki gospodarstw rolnych 2026 - ważne badanie rusza w czerwcu
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2026 roku trwa badanie Zintegrowanych statystyk gospodarstw rolnych (R‑SGR). Wylosowane gospodarstwa rolne będą mogły wziąć udział w tej znaczącej inicjatywie dotyczącej rolnictwa w Europie.
Jak przebiega badanie?
Badanie rozpoczęło się 1 czerwca i potrawa do 14 sierpnia 2026 roku. W pierwszym etapie, od 1 do 16 czerwca, rolnicy mogą samodzielnie wypełnić formularz przez Internet. Od 17 czerwca do 14 sierpnia nastąpi etap wywiadów, które będą przeprowadzane telefonicznie lub osobiście przez ankieterów statystycznych. Osoby prawne mają dodatkowo możliwość korzystania z Portalu Sprawozdawczego GUS.
Dlaczego to badanie jest istotne?
Dane zgromadzone w ramach Zintegrowanych statystyk mają kluczowe znaczenie dla wielu aspektów związanych z rolnictwem. Wyniki tego badania wpływają między innymi na:
- wysokość dopłat dla rolników,
- programy wsparcia oraz kierunki rozwoju rolnictwa w Polsce i UE,
- analizę zmian w strukturze gospodarstw rolnych,
- ocenę użytkowania gruntów oraz strukturę zasiewów,
- liczbę i strukturę pogłowia zwierząt oraz wyposażenie gospodarstw w maszyny,
- ocenę dochodów oraz nakładów pracy.
Bezpieczeństwo danych
Zgromadzone informacje będą chronione zgodnie z przepisami o tajemnicy statystycznej oraz RODO. Bezpieczeństwo i anonimowość danych uczestników badania są priorytetem.
Najważniejsze informacje
- Badanie trwa od 1 czerwca do 14 sierpnia 2026 r.
- Samodzielne wypełnienie formularza możliwe do 16 czerwca przez Internet.
- Wywiady telefoniczne i osobiste od 17 czerwca do 14 sierpnia.
- Dane chronione zgodnie z przepisami RODO.
Terminy i szczegóły
- 1 czerwca - 14 sierpnia 2026 r. - okres badania.
Źródło: Miasto i Gmina Przytyk



