Straż Miejska i ekodoradcy zwiększają kontrole pieców w Radomiu. 63 wizyty i badania popiołu
Sezon grzewczy w Radomiu właśnie się rozpoczyna, a miejskie służby intensyfikują kontrole domowych pieców. Jak informuje Straż Miejska w Radomiu, we wspólnym działaniu z ekodoradcami Urzędu Miejskiego w ramach projektu „Mazowsze bez smogu” do tej pory przeprowadzono 63 kontrole nieruchomości i pobrano trzy próbki popiołu, które trafiły do badań do laboratorium w Gliwicach.
Skala działań i ich przebieg
Kontrole prowadzone są systematycznie, na podstawie obserwacji strażników podczas rutynowych patroli. Jak przekazano w miejskim komunikacie, działania mają na celu sprawdzenie, czy w paleniskach domowych nie są spalane odpady lub inne zabronione substancje, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Akcję zaplanowano na kolejne tygodnie — miasto informuje, że do końca roku przewidziano kolejne kontrole nieruchomości wytypowanych w trakcie codziennego patrolowania miasta.
Prawne uprawnienia i zakres kontroli
Kontrole prowadzone są na podstawie upoważnień wydanych przez Prezydenta Miasta Radomia, zgodnie z przepisami ochrony środowiska. Funkcjonariusze mają prawo wejść na teren posesji i przeprowadzić niezbędne czynności kontrolne oraz badania, a także żądać dokumentów i informacji związanych z przedmiotem sprawdzenia. W komunikacie przypomniano, że w przypadku nieruchomości prywatnych kontrole mogą być prowadzone między godziną 6:00 a 22:00, natomiast na terenach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrole mogą odbywać się całodobowo.
Procedury przy wejściu na posesję i pobieraniu próbek
Strażnicy mogą wchodzić na teren posesji w towarzystwie rzeczoznawców i niezbędnego sprzętu. Pobierane próbki popiołu są przekazywane do zewnętrznych laboratoriów w celu analizy składu i wykrycia ewentualnych zanieczyszczeń. Wyniki badań są elementem postępowania kontrolnego i mogą służyć jako podstawa do dalszych kroków administracyjnych lub prawnych, jeżeli stwierdzone zostaną przekroczenia.
Praktyczne wskazówki dla mieszkańców
Aby procedura kontroli przebiegła sprawnie i bez konfliktów, warto przygotować kilka dokumentów i ułatwień dla kontrolerów. Poniżej zebraliśmy najważniejsze zalecenia dla właścicieli domów i lokali:
- Umożliw dostęp do paleniska oraz miejsca, z którego można pobrać próbkę popiołu.
- Miej pod ręką dokumenty związane z paliwem — faktury lub paragony potwierdzające zakup opału.
- Przygotuj dokumentację dotyczącą instalacji grzewczej (instrukcje, certyfikaty, ewentualne przeglądy techniczne).
- Odpowiedz na pytania kontrolerów zgodnie z prawdą; funkcjonariusze mogą żądać ustnych lub pisemnych informacji koniecznych do ustalenia stanu faktycznego.
- W razie wątpliwości dotyczących prawa lub obowiązków, sprawdź informacje na stronie Urzędu Miejskiego lub skontaktuj się ze Strażą Miejską.
Konsekwencje uniemożliwienia kontroli i dalsze działania
Miasto przypomina, że utrudnianie lub udaremnianie czynności kontrolnych jest przestępstwem i może pociągać za sobą poważne konsekwencje prawne. W komunikacie wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która uniemożliwia wykonanie kontroli paleniska, może podlegać odpowiedzialności karnej przewidzianej w kodeksie karnym. W przypadku odmowy wpuszczenia funkcjonariuszy na posesję, na miejsce wzywana jest policja.
Program „Mazowsze bez smogu”, w ramach którego realizowane są kontrole, łączy działania Straży Miejskiej z pracą ekodoradców Urzędu Miejskiego. Współpraca ma na celu nie tylko wykrywanie nieprawidłowości, ale także edukowanie mieszkańców w zakresie doboru paliwa i prawidłowego eksploatowania instalacji grzewczych, co długofalowo ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście.
Dla osób, które chcą zgłosić podejrzenie spalania odpadów lub innych nieprawidłowości, dostępne są standardowe kanały kontaktu Straży Miejskiej oraz Urzędu Miejskiego. Miasto zachęca do korzystania z formularzy zgłoszeniowych i telefonicznych linii interwencyjnych — informacje o sposobach kontaktu znaleźć można na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Jak informuje Straż Miejska, prace kontrolne będą kontynuowane w najbliższych tygodniach. Mieszkańcy powinni spodziewać się zwiększonej liczby patroli oraz wizyt osób uprawnionych do kontroli palenisk, zwłaszcza w miejscach wskazywanych wcześniej podczas patroli.
Źródło: Straż Miejska w Radomiu



